Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Prvňáci na návštěvě v MŠ

  • Jana Schneiderwindová

Vloženo: 29. červen v 13:58

V úterý 25.6. se pvňáci byli podívat na komentované ukázce dravců. Seznámili se hned s několika jejich druhy a dozvěděli se spoustu zajímavostí. Poznávali i hmatem, neboť si mohli pohladit výra velkého. Tedy pouze bříško, protože na křídlech a zádech mají dravci prášek, který je chrání před deštěm.

Prvním poznávaným dravcem byla poštolka Pišta. Ta nenosí poštu, jak děti myslely, ale chytá myši. Říkalo se jí ,,postojka”, protože umí stát ve vzduchu.

Dále přišla na řadu sedmadvacetiletá sokolí babička Sára. Sokol stěhovavý létá rychlostí 200km v hodině a loví v letu. Nedokáže rychle zatočit, protože má krátký ocas. Ve městech pomáhá hubit přemnožené holuby. Neslyší na jméno, vnímá jen hlas sokolníka. Na noze mají dravci rolničku, aby je chovatel mohl snáze najít, kdyby se ztratili. Někteří dravci jsou dokonce opatřeni anténou.

Raroch velký se vyskytuje v přírodě velmi vzácně, protože lidé vyhubili sysly, kteří jsou jeho hlavní potravou. Využívá se k lovu hus a kachen. Ten, kterého prvňáci spolu s dětmi z MŠ viděli, se jmenoval Čiko.

Další dravec, kterého mohli žáci pozorovat, byla káně Harrisova. Je zvláštní tím, že žije a loví ve skupinách.Třeba deset samiček snese 30 vajec do jednoho hnízda a o mláďata se potom společně starají.

Výr velký, kterého si mohli žáci i pohladit, se jmenoval Mefisto. Na stanici je po sražení autem. U nás se hojně rozmnožil. Jeho potravou jsou hlavně ježci. Dožívá se až 100 let.

Dále se představil roztomilý kulíšek nejmenší. Kulíšci hodně jedí. Sní až třikrát více masa než váží. Předposledním v řadě poznávaných druhů dravců byl puštík vousatý jménem Pušťa a posledním  bylo miminko puštíka obecného staré teprve 5 týdnů.

Ukázka se nám velmi líbila. Děkujeme tímto školce za pozvání a těšíme se na další společnou akci. 


 

Galerie

Evropské strukturální a investiční fondy, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání